poniedziałek, 19 grudnia 2022

Ferie z książką

W święta mamy więcej czasu dla siebie. 
Może wykorzystasz go na lekturę?
 Teraz można wypożyczyć jedną książkę więcej🎄.
Zapraszamy do zapoznania się z nowościami w bibliotece.


 

wtorek, 6 grudnia 2022

Gdzie jest Mikołaj? pomóż go odnaleźć.

Grywalizacja “Gdzie jest Mikołaj?” to realizowany od 3 lat ogólnopolski, świąteczny projekt adresowany do uczniów szkół podstawowych (przede wszystkim klasy 6-8). W zabawie mogą wziąć udział, jeżeli chcą, także młodsi uczniowie. Grywalizacja polega na rozwiązywaniu przez uczniów zadań publikowanych (między godziną 19.00-19.30) przez kolejne 10 dni. Uczeń rozwiązuje zadanie, a następnie przesyła do organizatorów swoją odpowiedź. Im szybciej prześle odpowiedź tym więcej punktów zdobędzie. Punkty sumujemy każdego dnia i wyświetlamy uczniom listę rankingową. Więcej szczegółów grywalizacji można znaleźć w zakładce “Zasady gry”. Zadania będą pojawiać się na stronie Gdzie jest Mikołaj?
Nie ma wyznaczonego zakresu materiału. Jest to świąteczna zabawa, a nie konkurs kuratoryjny. Nie ma potrzeby specjalnego przygotowywania się do tego konkursu.
Zobacz, które miejsca już odwiedził Mikołaj: Trasa Mikołaja




poniedziałek, 5 grudnia 2022

Warsztaty tworzenia ozdób świątecznych długopisami 3D.

    W czwartek 1 grudnia w bibliotece odbyły się warsztaty tworzenia ozdób świątecznych długopisami 3D, które biblioteka otrzymała w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości.
    Uczestniczyły w nich klasy  4e; 4b; 4d i 4c . Dla większości uczniów był to pierwszy kontakt z długopisami 3D, ale dali radę i powstały  piękne prace.  Więcej zdjęć







poniedziałek, 28 listopada 2022

Crafter - Mamy to!

Zapraszam miłośników Minecrafta do biblioteki. Rada Rodziców opłaciła prenumeratę czasopisma CRAFTER. Oprócz niego w bibliotece możecie poczytać jeszcze  Viktora Juniora i Victora.


 

piątek, 25 listopada 2022

Kodeks rycerski - czy jest aktualny?



Nasza biblioteka bierze udział w ogólnopolskim konkursie „Tajna misja Zwiadowców” ogłoszonym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Gorzowie Wielkopolskim oraz Wydawnictwo Jaguar, Spółka z o.o. Nagrodą w konkursie jest pakiet książek Wydawnictwa Jaguar o wartości 400 zł (nowości oraz starszych, dostępnych w sprzedaży tytułów, z aktualnej oferty wydawnictwa, wskazanych przez laureatów Projektu) . Uczniowie mogą zdobyć tytuł SUPER ZWIADOWCA oraz specjalny „zestaw Zwiadowcy” zawierający upominki dla uczestnika i jego drużyny.

W ramach konkursu w bibliotece przeprowadzono zajęcia pod tytułem „Prześwietlamy uczniów Szkoły Rycerskiej. Jak rozpoznać prawdziwego rycerza? Rozważania na temat siły i jej wykorzystania”. Uczniowie poznali rycerski styl życia w epoce średniowiecza. Oczywiście, bazą do rozważań była seria książek Johna Flanagana „Zwiadowcy”.

W dyskusji podkreślano, że „Kodeks rycerski” jest aktualny do dziś i gdyby był stosowany, nie byłoby tyle przemocy wśród rówieśników.


czwartek, 24 listopada 2022

Tajna misja Zwiadowców - warsztaty

 17  listopada w bibliotece odbyły się warsztaty  pt. „Tajna misja Zwiadowców”, oparte na serii czytelniczej „Zwiadowcy” Johna Flanagana.   Udział w nich wzięło sześcioro chętnych uczniów, którzy rozwiązywali  zadania konkursowe.

 Uczestnicy warsztatów są fanami serii. O książce dowiedzieli się z różnych źródeł. Jednym polecili ją bliscy, innym bibliotekarka, a inni zaczęli przygodę z tą książką, aby wziąć udział w konkursie. Uczniowie podkreślali, że czytają już kolejny tom i na pewno przeczytają całą serię.

Powieść przedstawia przygody Willa - sieroty, który zostaje czeladnikiem mrukliwego i ponurego zwiadowcy Halta. Cały korpus zwiadowców zajmuje się przekazywaniem informacji oraz dbaniem o porządek w królestwie Duncana - króla Araluenu.

Zachęcamy Was do przeczytania przynajmniej jednego tomu, gwarantujemy, że sięgniecie po następne części.

Jest to jedna z lepszych książek na rynku literatury dziecięcej i młodzieżowej. Ma duży druk, ciekawe ryciny, i przyciągającą wzrok okładkę. To wszystko sprawia, że aż chce się po nią sięgnąć. Seria liczy 16 tomów, wkrótce ma się ukazać 17 tom


wtorek, 15 listopada 2022

Życzliwość w wielu słowach... (Aktualizacja)

Zobaczcie, iloma słowami można określić życzliwość. W komentarzach podajcie ile różnych słów występuje na obrazku. Wynik zostanie podany 24 listopada.
Na obrazku występuje 30 określeń życzliwości.


 

Wyniki konkursu na najciekawszą fotorelację z "Przerwy na czytanie"

 Zapraszam do obejrzenia fotorelacji klas z akcji „Przerwa na czytanie”, która odbyła się 27 października w naszej szkole. Zdjęcia zostały ocenione przez jury: Jadwiga Chałupka, Agnieszka Grenda i Żaneta Czuchraj. Wpłynęły tylko 3 prace od klas: 6d; 8a; 8p. Dziękujemy i gratulujemy pomysłów.

Komisja odstąpiła od przyznania miejsc. Wszystkie klasy otrzymają dyplomy.

A Tobie które zdjęcie podoba się najbardziej? Zostaw lajka przy wybranym zdjęciu👍.

czwartek, 3 listopada 2022

Sprawozdanie z akcji "Przerwa na czytanie"

Pobiliśmy rekord!!! 
27 października świętowaliśmy III Międzynarodową edycję VII Ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu 2022". Do udziału zaproszono wszystkie klasy. Czytano w czasie lekcji z nauczycielami, a na przerwach indywidualnie. Ponadto zorganizowano 5 kącików czytelniczych, w których uczniowie czytali książki należące do różnych gatunków literackich. W świetlicy czytano legendę o Karkonoszu, w amfiteatrze - powieść młodzieżową "Klasa pani Czajki", w sali 207 - powieść przygodową „Zwiadowcy”, a w czytelni - powieść o Powstaniu Warszawskim „Fajna ferajna”. W sali 201 swój kącik mieli uczniowie z Ukrainy, którzy po ukraińsku i polsku czytali swoim kolegom i koleżankom powieść "Чарівне дерево" ("Magiczne drzewo"). Czytali z nami także nauczyciele i pracownicy szkoły. 
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.





czwartek, 6 października 2022

Regulamin Konkursu na najciekawszą fotorelację pod tytułem: „Tak czytamy”

Konkurs skierowany jest do klas uczestniczących w akcji   Przerwa na Czytanie- III Międzynarodowa Edycja 2022 .

Zdjęcia powinny przedstawiać klasę uczestnika konkursu podczas działań.
1. Zdjęcie nie może być fotomontażem, jednak dopuszczalne jest rozmycie twarzy osób postronnych.
3. Każdy uczestnik może przesłać minimalnie 3 zdjęcia a maksymalnie 6 zdjęć w formacie jpg.
4. Jeżeli uczestnik prześle większą liczbę zdjęć, do konkursu zostaną zaliczone 3 pierwsze zdjęcia według nazw w kolejności alfabetycznej.
5. Na fotografiach nie powinno być osób spoza klasy, chyba, że to są zaproszeni goście.
6. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na publikację zdjęć oraz wizerunku na stronie szkoły oraz na szkolnym profilu Facebooka, blogu biblioteki „Biblioteka „Jedenastki”.
7. Zdjęcia konkursowe należy przesłać do 5 listopada jako osobne załączniki w jednej wiadomości na adres scidjg@gmail.com umieszczając w tytule wiadomości nazwisko, klasę uczestnika oraz dopisek „Tak czytamy” lub umieścić w Wakelecie „Przerwa na czytanie 2022 w kolekcji Fotorelacje klas.

Adres strony: Wakelet.com
Kod do dołączania fotorelacji: 4vk0om56

Jury złożone z nauczycieli biblioteki i opiekunów SU wybierze 3 najbardziej oryginalne fotorelacje, które zostaną nagrodzone, a zwycięskie prace zostaną opublikowane na stronie szkoły oraz na szkolnym profilu Facebook, blogu biblioteki „Biblioteka „Jedenastki”.

poniedziałek, 3 października 2022

Zapraszamy do odwiedzania biblioteki

W październiku tradycyjnie obchodzimy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Biblioteka przygotowała kilka atrakcji z tej okazji.

środa, 14 września 2022

Kropkowe zabawy

 

Dzień z kropką



Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Opowiastka zawarta w “The Dot” stała się inspiracją dla wielu ludzi i tak w 2008 roku powstał “Międzynarodowy Dzień Kropki”, który obchodzony jest 15 września. Tego dnia dzieci z całego świata rozmawiają w szkołach o swoich silnych i słabych stronach. Uczą się, jak umacniać te pierwsze, a pokonywać drugie oraz próbują odnaleźć w sobie coś, czego nikt jeszcze nie zauważył.

Biblioteka Szkolna i Samorząd Uczniowski zapraszają klasy do wykonania gazetki prezentującej talenty uczniów. Prace podpisujemy imieniem.
Prosimy o zgłaszanie do 20 września, w której klasie jest wykonana wystawka prac uczniów. Przedstawiciel SU udokumentuje wykonanie zdania.
Zachęcamy uczniów, nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi, aby włożyli w tym dniu jak najwięcej elementów stroju w kropki, kropeczki, grochy, groszki.....
I oczywiście zróbcie sobie kropkowe zdjęcie. 

środa, 22 czerwca 2022

Koło Miłośników Biblioteki

W naszej szkole od lat działa Koło Miłośników Biblioteki. Jego członkowie pomagają bibliotekarzom w codziennej pracy, organizacji imprez. Serdecznie dziękuję za całoroczną pracę:


 

Bezpieczne wakacje

Zapraszam do zabawy. Przed wakacjami warto przypomnieć sobie zasady bezpieczeństwa. Jeżeli uda Ci się rozwiązać wszystkie zadania w komentarzu wpisz słowo "SUKCES".

wtorek, 14 czerwca 2022

SUKCES NASZEJ UCZENNICY

Uczennica klasy 7c Magdalena Tarnowska została wyróżniona w konkursie literackim
 „Horror w bibliotece”, zorganizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego
Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim z okazji Tygodnia Bibliotek 2022. 
Zgodnie z zasadami, autorzy musieli napisać ciąg dalszy przygód Martyny, młodej
 bibliotekarki uwięzionej w starej windzie w magazynie książek. Martyna znalazła
 się wśród 15 osób wyróżnionych z całej Polski .
Zapraszam do lektury wyróżnionej pracy
      
Czytaj tę ksiażkę w StoryJumper

poniedziałek, 16 maja 2022

Konkurs na zakończenie książki

Book titled 'Horror w bibliotece'
Dokończ tę książkę stworzoną na StoryJumper

piątek, 29 kwietnia 2022

Kalendarz obchodów Tygodnia Bibliotek - zapraszamy do biblioteki.

Akcja wielu książek toczy się w bibliotece. Podczas Tygodnia Bibliotek będziecie mogli niektóre z nich  je poznać. Codziennie podczas długiej prezerwy, w czytelni będzie prezentowana jedna.

środa, 20 kwietnia 2022

Dzień Ziemi (22.04.2022)

Koło śmieci.  Ziemię zasypują śmieci wytwarzane przez nas. Musimy je segregować, a następnie odzyskiwać. Zmniejsza to ilość śmieci na świecie. Sprawdź, czy Ty dbasz o środowisko i dobrze segregujesz odpady.

wtorek, 12 kwietnia 2022

Nowe książki w naszej bibliotece 💗

Dzisiaj nasza biblioteka otrzymała piękne książki w darze od uczennicy klasy 7c Magdaleny Tarnowskiej. Już niedługo będzie  je można wypożyczyć. 
Magda trafia na naszą Złotą Listę Darczyńców! 
W imieniu bibliotekarzy i czytelników dziękujemy za ten piękny gest.

środa, 6 kwietnia 2022

Zwyczaje wielkanocne na świecie.

Myślę, że polskie zwyczaje wielkanocne są Ci doskonale znane, dlatego w tym roku przyjrzymy się obchodom Wielkanocnym w innych krajach.

 

poniedziałek, 4 kwietnia 2022

Podręcznik do nauki języka polskiego dla uczniów Ukraińskich

Bardzo przyjemny podręcznik pomagający uczniom z Ukrainy w nauce języka polskiego. Pokazujcie swoim kolegom z Ukrainy i nie tylko naszego bloga.

niedziela, 3 kwietnia 2022

Historie to skrzydła, które pomagają wznosić się każdego dnia



Historie to skrzydła, które pomagają wznosić się każdego dnia
Czytanie to wolność. Czytanie to oddech.
Czytanie pozwala zobaczyć świat w nowy sposób i zaprasza do światów,
 których nigdy nie chcesz opuścić.
Czytanie pozwala twojej duszy śnić.
Mówią, że książki są przyjaciółmi na całe życie i zgadzam się z tym.
Twój idealny wszechświat rośnie tylko wtedy, gdy czytasz.
Historie to skrzydła, które pomagają wznosić się każdego dnia, więc znajdź książki,
 które przemawiają do twego ducha, do twego serca, do twego umysłu.
Historie to lekarstwa. Leczą. Pocieszają. Inspirują. Uczą.
Błogosław gawędziarzy, czytelników i słuchaczy.
Błogosław książki. Są lekarstwem na lepszy, jaśniejszy świat.
Mahsi cho. 

Richard Van Camp









wtorek, 29 marca 2022

Słowniczek polsko - ukraiński

Powitaliśmy uczniów z Ukrainy w naszej szkole. Jednak nie zawsze potrafimy się z nimi porozumieć. Nauczmy się kilku słów po ukraińsku. To nie jest takie trudne a naszym gościom będzie miło.


 

poniedziałek, 21 marca 2022

Konkurs dla klas do których uczęszczają uczniowie z Ukrainy

Światowy Dzień Poezji zawsze 21 marca

Prezentuję Wam wiersz autorstwa Pawła Beręsewicza napisany specjalnie dla dzieci przybywających do nas z Ukrainy. Czujcie się u nas dobrze. 

 Представляю вам вірш польського письменника Павла Бересевича, написаний спеціально для учнів, які приїжджають до польських шкіл з України. Почувайся добре з нами.

 


czwartek, 17 marca 2022

piątek, 4 marca 2022

wtorek, 25 stycznia 2022

Młodzieżowe słowo roku 2021


Decyzją internautów Młodzieżowym Słowem Roku 2021 został:

ŚPIULKOLOT

To urokliwe słowo oznacza miejsce do spania i nawiązuje do mema.
Śpiulkać to inaczej ‘spać’. Dodajemy do ulubionych

poniedziałek, 10 stycznia 2022

Małgorzata Musierowicz - autorka książek dla młodzieży i nie tylko

10 stycznia swoje urodziny świętowała moja ulubiona pisarka książek. Pochłaniałam wszystkie jej książki z apetytem głodomora i z niecierpliwością czekałam na kolejny tom. Jestem pewna, że wystarczy, abyś zaczął czytać, a nie będziesz mógł oderwać się od lektury. Aby poznać opis książki, wystarczy najechać na jej zdjęcie.